• Wyjazd uczniów klas IV do Bonisławia

• 20.10.2023 15:34
        • Godni są, by wspominali i czcili ich wszyscy,
           bo za prawa i zwyczaje ojczyste
           walczyli mężnie i wytrwale”.

• 12 października uczniowie klas IV wraz z opiekunami odwiedzili miejsce śmierci patrona szkoły kpr. F. I. Grabowskiego w Bonisławiu koło Mławy. Kapral Grabowski żołnierz służby granicznej zginął jeszcze przed wybuchem II wojny światowej przy słupie granicznym 004. W tym miejscu przebiegała granica Rzeczypospolitej z Prusami Wschodnimi. Przy obelisku uczniowie wykonali prace porządkowe, po czym nastąpił apel pamięci, a następnie złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Następnie udaliśmy się do Mauzoleum Żołnierzy Września w Uniszkach Zawadzkich. Znajduje się tam pomnik podrywającego się do ataku piechura z bagnetem w dłoni. Za pomnikiem są ruiny polskiego schronu bojowego, w którym walczyli żołnierze należący do czwartej kompanii II batalionu 80 Pułku Piechoty. W jego wnętrzu powstało Mauzoleum Żołnierzy Września. Na dużej mapie jest pokazany przebieg bitwy. Pod krzyżem orderu Virtuti Militari wyryto nazwiska poległych, między innymi patrona naszej szkoły. Nie wszystkich, bo nie wszystkich udało się odnaleźć. Z boku stoi wysoki brzozowy krzyż, a pod samym lasem działko.

Ostatnim punktem wycieczki, był Mc’Donald. Wszyscy uczestnicy wyjazdu byli zachwyceni i w dobrych humorach wrócili do szkoły.  Był to cudownie spędzony dzień.