• Programy/Projekty/Innowacje

          • 2023-10-10
            • Zdrowe śniadanie w klasie 2a

              Dzień Pustej Klasy 2023

              #LaboratoriaPrzyszlosci We wtorek 10 października uczniowie z klasy II a przynieśli do szkoły swoje ulubione, zdrowe produkty z których wspólnie przygotowali kolorowe i smaczne drugie śniadanie – kanapki. Bawiliśmy się przy tym znakomicie, a przy okazji poznaliśmy wartości odżywcze niektórych produktów spożywczych. Jak również, tego jaki wpływ mają na nasz organizm. Przypomnieliśmy sobie zasady zdrowego odżywiania oraz zasady savoir-vivre przy stole.

              Galeria zdjęć: 

          • 20.06.2023
            • Dzień Pustej Klasy 2023

              Dzień Pustej Klasy 2023

              Choć wakacje w pełni, chcieliśmy wrócić na chwilę do roku szkolnego i z przyjemnością podzielić się informacją, że tradycyjnie jak każdego roku klasy 2a i 2b świętowały Dzień Pustej Klasy, za który otrzymaliśmy certyfikat uczestnictwa. Wydarzenie ma na celu ukazanie uczniom alternatywnych form przyswajania wiedzy poza murami szkoły.W tym roku pojechaliśmy się do Płocka, gdzie w Kinie Helios obejrzeliśmy Małą Syrenkę, czyli kolejną ekranową adaptację baśni H. Ch. Andersena, która bardzo nam się podobała.

              Więcej zdjęć tutaj: 

            • Odznaki Jakości eTwinning

              Dzień Pustej Klasy 2023

              Czerwiec  jest szczęśliwy dla uczniów klasy 3a, ponieważ otrzymali cztery Europejskie Odznaki Jakości eTwinning za projekty realizowane w ubiegłym roku szkolnym. Dwa z nich to projekty artystyczne, jeden kosmiczny i jeden matematyczny. Nasz mały Bodzanów jest znany w różnych zakątkach Europy. 

              Galeria Odznak Jakości eTwinning: 

          • 21.03.2023
            • Ogólnopolska Akcja ''Cała Polska maluje Giga Laurkę dla Strażników Lasów''

              Dzień Pustej Klasy 2023

              Dzieci z klas 2a i 2b bardzo angażują się w różnorodne akcje i projekty mające na celu podejmowanie działań zwracających uwagę na ochronę i dbałość o nasze środowisko przyrodnicze. Także tym razem przystąpiliśmy do kolejnej - Ogólnopolskiej Akcji „Cała Polska maluje Giga Laurkę dla Strażników Lasu”. Czy wiecie, że w 2021 roku w naszym kraju było prawie 3500 pożarów lasów, z czego aż 2400 została wywołana z winy człowieka! Dlaczego o większości z nich nie słyszeliśmy? Ponieważ nasi Strażnicy Lasów, czyli Strażacy i Leśnicy czuwają, by się one nie rozprzestrzeniały. W dniu 4 maja przypada święto Strażaka, a 5 maja święto Leśnika. Tworząc Giga Laurkę, składającą się że wszystkich laurek nadesłanych od uczniów z całej Polski, chcemy im bardzo gorąco i wyjątkowo podziękować za ich pracę włożoną w ochronę lasów przed pożarami. Nasi drugoklasiści z wielkim zaangażowaniem wykonali przepiękne prace - podziękowania, które zostaną dołączone do Giga Laurki.

              Więcej zdjęć tutaj:

            • Ogólnopolski projekt edukacyjny „Lepsza szkoła”

              Dzień Pustej Klasy 2023

              LEPSZA SZKOŁA to ogólnopolski projekt edukacyjny organizowany przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, który ma na celu przygotowanie uczniów do egzaminu po szkole podstawowej najlepiej, jak to możliwe. Od roku szkolnego 2022/2023 nasi uczniowie, wspólnie z dziesiątkami tysięcy uczniów w całej Polsce, rozpoczęli rozwiązywanie standaryzowanych testów z historii i matematyki  „na wejście”, po każdym dziale podręcznika oraz testy całoroczne. Dzięki temu będą mieli możliwość porównania wyników poszczególnych uczniów i całej klasy z wynikami województwa i całej Polski. Za każdym razem będą mogli sprawdzić, czy ich wyniki są słabe, przeciętne, czy też wysoko ponad średnią i które z typów zadań sprawiają im najwięcej trudności.
              Program LEPSZEJ SZKOŁY pomaga w weryfikacji wiedzy uczniów, badaniu efektywności nauczania oraz w przygotowaniach do egzaminów zewnętrznych.  

               

          • 2022-11-09
            • Dzień Kanapki i Zdrowego Śniadania

              Dzień Pustej Klasy 2023

              Pierwsze śniadanie jest dla dzieci najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia - przypominają eksperci. Pamiętają o tym uczniowie klas pierwszych. Dlatego aktywnie włączyli się w obchody Światowego Dnia Kanapki, który przypadał 3 listopada oraz Dnia Zdrowego Śniadania – 8 listopada. W tych dniach pierwszoklasiści wykonywali kolorowe kanapki oraz zdrowe przekąski owocowo-warzywne. Poznały walory odżywcze warzyw i owoców.  Dowiedziały się jak ważne jest pierwsze śniadanie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nasi uczniowie wiedzą, co jest dla nich dobre!

              Więcej zdjęć:

            • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Zakamarek – ekotriki na kąciki”

              Dzień Pustej Klasy 2023

              W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy IIa realizują Ogólnopolski Projekt Edukacyjny ''Zakamarek – ekotriki na kąciki''. Głównym celem projektu jest wychowanie kreatywnego i świadomego swoich możliwości ucznia, posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą i podejmowania działań na jej rzecz. Każdego tygodnia uczniowie realizować będą różne zadania: badawcze, przyrodnicze, matematyczne, teatralno – muzyczne, czy też dotyczące zdrowia lub emocji. Za nami pierwsze działanie z kącika przyrodniczego ''Las blisko nas – las w słoiku'', w ramach którego dziewczęta i chłopcy stworzyli przepiękne dekoracje, które ozdabiają naszą klasę.

              Więcej zdjęć tutaj: 

          • 2022-10-24
            • Code Week w klasie 3a

              Dzień Pustej Klasy 2023

              Europejski Tydzień Kodowania, czyli  EU CODE WEEK,  trwał w tym roku od 8 do 23 października. Akcja miała na celu promowanie kreatywności, umiejętności rozwiązywania problemów oraz współpracy przy programowaniu, a także podejmowanie różnorodnych  działań związanych z technologią. Klasa 3a tradycyjnie włączyła się w tę akcję bardzo aktywnie. W tym roku działania z kodowaniem połączone zostały z projektami eTwinning. Pracowaliśmy na wirtualnej macie do kodowania i tworzyliśmy zakodowane obrazy dla partnerów. Pracowaliśmy ze Scratchem, z kodami QR, a także z Ozobotami. Robiliśmy szereg ćwiczeń na stronie studio.code.org. Hitem wśród uczniów okazało się kodowanie z Minecraftem.  Nie zabrakło także zadań bez użycia komputera. Były zakodowane obrazy i tworzenie w parach plakatu Code Week. Zajęcia sprawiły uczniom wiele radości.

              Więcej zdjęć:

          • 21.10.2022 r.
            • Międzynarodowy Projekt Edukacyjny Wirtualne Podróże

              Dzień Pustej Klasy 2023

              W obecnym roku szkolnym uczniowie klasy 2b wyruszą w podróż po świecie z panią Sabiną Piłat, w ramach II Edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Wirtualne Podróże". Pierwsze zajęcia pozwoliły nam, za pomocą mapy myśli odpowiedzieć na pytania: 🌎 Czym jest podróż? 🌍 Co to znaczy "podróżować"? 🌍 Gdzie zaczyna się podróż? 🌍 Kto lubi podróżować? 🌍 Czy podróżować trzeba zawsze daleko? Dzieci uczyły się także, jak efektywnie robić notatki, które, w przyszłości, pomogą im w nauce. To były bardzo inspirujące zajęcia i z niecierpliwością czekamy na kolejną lekcję.

              #naukawplecaku #wirtualnepodróże

              Więcej zdjęć tutaj: 

          • 11.10.22
            • Nasza szkoła bierze udział w projekcie „Z kulturą mi do twarzy”

              Dzień Pustej Klasy 2023

          • 2022-09-28
            • Światowy Dzień Jabłka

              Dzień Pustej Klasy 2023

              Zielone, czerwone, okrągłe i pachnące, a jako przekąska niezwykle sycące - JABŁKO

              28 września w klasie I a obchodziliśmy  Światowy Dzień Jabłka. Wszyscy w tym dniu zajadaliśmy się pysznymi i soczystymi jabłuszkami, z których zrobiliśmy także zdrowy mus!

              W międzyczasie dzień umiliła nam sesja zdjęciowa w jabłkobudce.

              Byliśmy również z wizytą w klasie I b oraz spacerowaliśmy na korytarzu z tacą pełną jabłek, aby poczęstować kolegów i koleżanki soczystymi darami jesieni 🍎🍏.

              Więcej zdjęć: 

            • Sprzątanie Świata

              Dzień Pustej Klasy 2023

              W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 29 edycji akcji ''Sprzątanie Świata''.

              Więcej zdjęć tutaj:

          • 20/04
            • Akcja ''ŻONKILE''

              Dzień Pustej Klasy 2023

              Nasza szkoła brała udział w akcji „ŻONKILE”, której celem jest przywrócenie pamięci o Powstaniu w Getcie Warszawskim. 20 kwietnia do naszych ubrań przypinaliśmy mały, żółty kwiat. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Uczniowie klas starszych brali udział w warsztatach, w czasie których poznali historię getta warszawskiego i dzielnicy Muranów. Warto wspomnieć, że przygotowania do akcji trwały od wielu dni. Uczniowie klas VII a i VIII b przygotowywali przypinki w kształcie żonkili dla całej społeczności szkolnej. 

              Więcej zdjęć tutaj: 

          • 2022-04-05
            • Międzynarodowy Dzień Marchewki w klasie 3 a

              Dzień Pustej Klasy 2023

              Międzynarodowy Dzień Marchewki obchodzony jest każdego roku 4 kwietnia. Pierwsze obchody Dnia Marchewki odbyły się już w 2003 roku. Klasa 3 a świętowała ten dzień 5 kwietnia. Był to dzień wyjątkowy - pomarańczowy marchewkowy, zdrowy i witaminowy. Tego dnia dzieci przyszły do szkoły ubrane na pomarańczowo. Dzięki realizacji programów kulinarnych: „Zdrowe nietrudne” i „Gotuj się na zmiany!” dzieci poznały zalety i walory pomarańczowego warzywa – marchewki. Podczas zajęć uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy m. in jak jest zdrowa, że zawiera wiele cennych witamin i składników odżywczych, korzystnie wpływa na skórę, włosy oraz wzrok. Dzieci dowiedziały się, że zielona nać marchewki jest jadalna, można z niej zrobić koktajl dodając korzeń marchwi i cytrynę. Warto go pić, bo jest to witaminowa „bomba”. Jak się okazuje z marchewki można zrobić też dżem, sok i upiec marchewkowe ciasto. Ten „bardzo zdrowy dzień pomarańczowy” wypełniony był zabawami i pracami plastycznymi, a w międzyczasie dzieci chrupały marchewkę. Głównym punktem naszych zabaw było samodzielne wykonanie  surówki z marchewki i jabłuszka. Na koniec odbyła się super marchewkowa sesja zdjęciowa.

              Więcej zdjęć: 

          • 06.03.2022 r.
            • Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci - finał akcji

              Dzień Pustej Klasy 2023

              5 marca 2022r., firma Green Office Ecologic, organizator akcji „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”, odebrała z naszej placówki, zbierane przez nas elektrośmieci. Podobnie jak w poprzedniej edycji, w ubiegłym roku, inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, co pozwoliło uzbierać dość dużą ilość zużytego sprzętu. Cieszymy się, że wspólnie mogliśmy w ten sposób przyczynić się do ochrony  naszego środowiska.

              Szczególne podziękowania za dostarczenie niekiedy bardzo dużych sprzętów elektronicznych, kierujemy w stronę uczniów oraz rodziców.

              Więcej zdjęć tutaj: 

          • 2022-03-01
            • „MAMY KLASĘ! - remont sali nr 017” w ramach Projektu „Dobry Pomysł” Fundacji ING Dzieciom

              Dzień Pustej Klasy 2023

              W trakcie ferii zimowych, w sali lekcyjnej 017 w naszej szkole przeprowadzone zostały prace remontowe. Środki finansowe pozyskano dzięki doskonałej współpracy Klasowej Rady Rodziców oraz Wolontariuszy w ramach projektu „Dobry Pomysł” Fundacji ING Dzieciom. To już drugi projekt realizowany w ostatnim czasie we współpracy z Fundacją ING Dzieciom w naszej placówce.

              Dzięki dofinansowaniu udało się odnowić pracownię uczniom klasy Ia, pomalować ściany, założyć panele, zainstalować nową tablicę suchościeralną, zamontować nowe rolety w oknach. Zakupiono również pomoce dydaktyczne, które zainstalowane w klasie usprawnią proces dydaktyczny. Projekt zakładał także zaaranżowanie kącika przyrodniczego. Dzieci zgromadziły w nim rośliny doniczkowe, które będą pielęgnować i hodować. Może być to początkiem zainteresowań dzieci ekologią i otaczającym środowiskiem przyrodniczym. Działania te zdecydowanie podniosły komfort warunków nauczania.

              Dyrektor Szkoły p. Arleta Iwańska, wychowawczyni L. Nowakowska oraz uczniowie klasy Ia serdecznie dziękują Fundacji ING Dzieciom i Wolontariuszom za zaangażowanie i otwartość na współpracę w podnoszeniu standardu warunków pracy uczniów w naszej szkole.

              Więcej zdjęć: 

          • 17.02.2022 r.
            • Realizacja projektu „Z kulturą mi do twarzy”

              Dzień Pustej Klasy 2023

              W I semestrze roku szkolnego 2021/ 2022 nasza szkoła brała udział w międzynarodowym projekcie „Z kulturą mi do twarzy”. Przystąpiły do niego klasy: 3a, 4a, 4b, 5a, 5b, 7a, 7b, 8a, 8b i 8c pod kierunkiem wychowawców i nauczycieli wspomagających. Celem projektu było promowanie kultury wysokiej, wrażliwości na piękno, rozwijanie poczucia estetyki poprzez kontakt ze sztuką, kształtowanie empatii, zapoznanie z tradycjami i historią naszego kraju i regionu. Zrealizowaliśmy 23 wybrane zadania z 4 modułów i tym samym uzyskaliśmy certyfikaty, z czego jesteśmy bardzo dumni.

              Więcej zdjęć:

          • 15.02.2022 r.
            • Projekt ''Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci''

              Dzień Pustej Klasy 2023

              Drodzy uczniowie i rodzice !!!

               

              Nasza szkoła przystąpiła do projektu  “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. 
              Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.

              W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

              Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty

              sprzęt na rzecz wybranej szkoły.

              ,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

               

              Termin Akcji: 14.02.2022 – 24.02.2022

               

              Miejsce Akcji: Szkoła Podstawowa w Bodzanowie, w godzinach 800 - 1600

               

              ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP.

              NIE ODBIERAMY TONERÓW  I ŚWIETLÓWEK

          • 20.09.2021 r.
            • Program edukacyjny „Filtrujemy dla Bałtyku”

              Dzień Pustej Klasy 2023

              „Filtrujemy dla Bałtyku” to program edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, do którego przystąpiła klasa 1b. Pierwszy dzień jego realizacji wybraliśmy nieprzypadkowo – 17 września . Tego dnia przypada Sprzątanie Świata – międzynarodowa kampania mająca na celu zbiorowe sprzątanie śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowanie. Ale nasza planeta to nie tylko ląd, o który musimy się troszczyć, To także rzeki, morza i oceany, które są także zaśmiecane. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na problem współczesnego świata – wszechobecny plastik. Z tym problemem borykają się nie tylko odległe, egzotyczne kraje czy oceany. To również nasz lokalny problem, dlatego chcemy zwrócić na niego uwagę. Czas, aby zadbać o Bałtyk, bo to jedyne morze, do którego mamy dostęp i do którego za pośrednictwem rzek trafiają zanieczyszczenia z całej Polski. Cykl niezwykle ciekawych zajęć edukacyjnych, w których towarzyszy nam przewodniczka – foka szara Britka, ma na celu zwrócić uwagę dzieci i młodzieży na to, że same, we własnym domu, mogą zadbać o zmniejszenie ilości plastikowych śmieci w Bałtyku. To wszystko ma ogromny wpływ na ilość odpadów w Bałtyku, a może być robione wszędzie, w każdej części Polski. Program propaguje proekologiczne rozwiązania i buduje właściwe postawy od najmłodszych lat

              Po zajęciach, bogatsi o wiedzę na temat ochrony bałtyckich wód, postanowiliśmy także zadbać o teren wokół naszej szkoły i udaliśmy się na Sprzątanie Świata. To był bardzo ważny dzień dla pierwszaków, przecież wszystkie zmiany zaczynają się od nas samych!

               

            • Projekt eTwinning - English Club

              Dzień Pustej Klasy 2023

              Głównym celem projektu było zachęcenie uczniów do praktykowania języka angielskiego w codziennym życiu. Uczniowie mieli okazję poprawić swoje umiejętności czytania, pisania, słuchania i mówienia. Poza tym kształtowanie umiejętności właściwego korzystania z internetu oraz uczenia się za pomocą narzędzi web2.0. Projekt realizowany był od lutego do końca maja i uczestniczyło w nim pięcioro uczniów z klasy 7c. W ramach zadań projektowych uczniowie wykonali m.in. prace na temat bezpiecznego korzystania z sieci, koszulki z proekologicznymi hasłami, zaproszenia, programy telewizyjne (kulinarny i z prognozą pogody) oraz podejmowali wiele innych działań.

              Opr. Katarzyna Krzeszewska

              Więcej zdjęć: 

          • 15.05.2021 r.
            • Projekt eTwinning „Bee Happy”

              Dzień Pustej Klasy 2023

              Klasa 2 b włączyła się w działania na platformie eTwinning. Wiosną zaczęliśmy realizację dwóch projektów. Jednym z nich jest międzynarodowy projekt „Bee Happy”, w ramach którego uczniowie poznają pszczoły i ich życie. Angażując się w działania projektu, przez naukę i zabawę stali się wolontariuszami, by stworzyć społeczną kampanię na rzecz ochrony pszczół.
              Opr. Marzena Fijałkowska

              Więcej zdjęć:

               

          • 12.04.2021
            • Imagine The Code

              Dzień Pustej Klasy 2023

              Klasa 1a realizuje kilka projektów eTwinning. Jeden z nich to międzynarodowy projekt Imagine The Code, który trwa już od września. W ciągu ostatnich kilku dni uczniowie poznali ciekawe możliwości kodowania i malowania z użyciem programów i platform internetowych. Taka praca nie wymaga rejestracji i logowania od uczniów. Niestety strony są po angielsku, ale dla 1a to nie jest przeszkoda. Zachęcamy do zaglądania na naszego bloga i śledzenie działań uczniów.
              Klasa 1a (mojaklasaspbodz.blogspot.com)
              Opr. Beata Kubińska

              Więcej zdjęć:

          • 22.03.2021 r.
            • Fruits And Vegetables Love Art

              Dzień Pustej Klasy 2023

              Świetlica szkolna zgłosiła swój udział w międzynarodowym projekcie eTwinning – Fruits And Vegetables Love Art. Celem projektu jest propagowanie zdrowego stylu życia oraz pokazanie, że owoce i warzywa nie muszą być tylko źródłem witamin, lecz również inspiracją w sztuce. Uczestnicy mają do zrealizowania twórcze zadania – plastyczne, techniczne, muzyczne, językowe, teatralne oraz fotograficzne, które będą wykonywać w marcu i w kwietniu przez osiem tygodni. Relacje z poszczególnych etapów pracy są zamieszczane na facebookowym profilu organizatorów oraz na platformie twinspace.
              Opracowanie:
              Iwona Adamkowska
              Monika Graczykowska
          • 22.03.2021 r.
            • Projekt eTwinning „Let’s Go To Fairyland”

              Dzień Pustej Klasy 2023

              Klasa 1a od września realizuje polskie i międzynarodowe projekty eTwinning. Jednym z nich jest projekt „Let’s Go To Fairyland”. Celem projektu jest zachęcanie uczniów do słuchania i czytania bajek i baśni. Uczniowie w ramach projektu realizują szereg różnorodnych działań. Zadaniem na styczeń było stworzenie w klasie kącika czytelniczego i pokazanie własnych, domowych biblioteczek oraz zachęcanie kolegów do czytania. Projekt jest ściśle związany z realizacją podstawy programowej. Klasa od niedawna wypożycza książki ze szkolnej biblioteki. Uczniowie codziennie czytają kolegom fragment książki, którą oddają do biblioteki. Czytanie na forum klasy wcale nie jest łatwe, ale mamy już kilku mistrzów czytania. Inne działania w ramach tego i innych projektów można śledzić na blogu klasy. Zapraszamy do zaglądania na https://mojaklasaspbodz.blogspot.com/.
              Opr. Beata Kubińska

              Więcej zdjęć:

               

          • 05.03.2021
            • Encoded for fun

              Dzień Pustej Klasy 2023

              Klasa 1a realizuje kilka projektów eTwinning. Jeden z nich, Zakodowani na zabawę (Encoded for fun), powoli kończymy. Projekt miał na celu zaangażowanie wszystkich uczestników w działania w dziedzinie STEM. W trakcie zajęć uczniowie w ciekawy sposób zdobywali wiedzę i doświadczenie informatyczne i matematyczne. Używali narzędzi do programowania i robotów do nauki.  Wszyscy uczestnicy brali  udział w obchodach Code Week i Safe Internet Day.

              Na zakończenie działań odbyło się kilka spotkań online. Przede wszystkim spotkali się nauczyciela pracujący w projekcie, żeby podsumować pracę, zaplanować ankiety ewaluacyjne oraz ustalić termin spotkań klas. Ponieważ wszyscy aktywnie włączali się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, spotkania uczniów miały na celu podsumowanie i utrwalenie tej tematyki. Nasza klasa uczestniczyła w dwóch takich spotkaniach. Pierwsze odbyło się 3 marca i spotkaliśmy tam uczniów ze Słupska, Tarnobrzega, Bogatyni i Chełma. Uczniowie pokazywali sobie plakaty zawiązane z bezpieczeństwem w sieci, zgadywali, co jest narysowane oraz omawiali je. Drugie spotkanie było 4 marca. Byliśmy na nim z klasą 2a z Koźmina Wielkopolskiego. Pokazaliśmy sobie nawzajem plakaty i omówiliśmy je dokładnie. Po zakończonym spotkaniu sprawdzaliśmy na mapie, gdzie mieszkają nasi koledzy.

                                                                                                                             Opr. Beata Kubińska

              Więcej zdjęć:

          • 16.01.2021
            • Projekt eTwinning „Święta dziwne i nietypowe”

              Dzień Pustej Klasy 2023

              W pierwszym semestrze roku szkolnego 2020/2021 świetlica szkolna realizowała projekt eTwinning „Święta dziwne i nietypowe”. Uczestniczyli w nim uczniowie klas I-III. Zadania, wykonywane przez uczniów miały formę prac plastycznych, technicznych, pracowaliśmy również z tablicą multimedialną, prowadziliśmy rozmowy, zabawy i gry tematyczne. W każdym miesiącu tematyka dotyczyła innego święta. Realizacja projektu zakończyła się sukcesem i otrzymaliśmy Krajową Odznakę Jakości.

              Opracowanie:

              Monika Graczykowska

              Iwona Adamkowska

              Więcej zdjęć:

          • 01.09.2020 r.
            • Tutoring szkolny

              Dzień Pustej Klasy 2023

              I. Autorzy innowacji:

              • M.Budzyński –Autorskie Licea Artystyczne i Akademickie we Wrocławiu
              • J. Traczyński –Kolegium Tutorów we Wrocławiu

              Innowacja została dostosowana do potrzeb Szkoły Podstawowej im. kpr. Feliksa Ignacego Grabowskiego w Bodzanowie w Zespole Placówek Oświatowych w Bodzanowie przez pedagoga Karolinę Matracką

              II. Założenia pedagogiczne innowacji

              Innowacja: ”Tutoring szkolny” jest budowana na założeniach pedagogiki personalno-egzystencjalnej (pedagogiki dialogu). Jej twórcą jest ks. prof. Janusz Tarnowski. Pedagogika ta opiera się na myśli filozoficznej Martina Bubera, Jacquesa Maritaina, Viktora Frankla, oraz myśli pedagogicznej Janusza Korczaka. Pedagogika dialogu wymaga od nauczyciela wychowawcy rezygnacji ze stereotypowej roli opartej na zarządzaniu, sterowaniu, manipulacji i egzekwowaniu na rzecz porozumienia z wychowankiem, współodczuwania z nimi i współpracy; rezygnacji z roli „posiadacza” prawdy fachowo pouczającego „z góry” na rzecz uważnego słuchacza skoncentrowanego na osobie (wychowanku) i starającego się zrozumieć niepowtarzalność człowieka, jego skomplikowaną osobowość, jego zależność od okoliczności i warunków, w których żyje.

                          Nauczyciel-wychowawca-tutor pracujący tą metodą, zachowuje właściwą
              i niekwestionowaną w procesie pedagogicznym funkcję kompetentnego pedagoga, który rozumie, że warunkiem skuteczności jego oddziaływania jest przede wszystkim znalezienie wspólnej płaszczyzny porozumienia z wychowankiem, mianowicie człowieczeństwa – jedynego i wystarczającego źródła bezwarunkowego szacunku człowieka do człowieka. Jest świadomy tego, że w sobie i w dziecku ma widzieć pełnoprawną istotę ludzką. Nie jest bowiem wychowanek  jak „dziecko, które kiedyś będzie człowiekiem, ale jak człowiek, który jeszcze jest dzieckiem.” (J. Korczak).

                          Proces pedagogiczny realizuje się zatem w interakcji człowiek –człowiek; jest całokształtem sposobów i procesów pomagających istocie ludzkiej, zwłaszcza przez interakcję, urzeczywistniać i rozwijać swoje człowieczeństwo. (J. Tarnowski: „Jak wychowywać?”).

                          Nauczyciel działa siłą autorytetu, bo obcy jest mu „autorytet” siły. Działa skutecznie, mimo że nie konfrontacyjnie, uzyskuje akceptację wychowanka, a nie budzi oporu. Temu celowi służą cztery kategorie: autentyczność, dialog, spotkanie i zaangażowanie.

              1. Cele innowacji
              1. U uczniów i nauczycieli:
              • zwiększenie poczucia bezpieczeństwa psychicznego,
              • zmniejszenie poziomu zachowań agresywnych.
              1. U ucznia wzrost:
              • samodzielności;
              • odpowiedzialności (w tym za proces własnej edukacji);
              • zdolności do podejmowania decyzji;
              • systematyczności i  samodyscypliny;
              • umiejętności wyboru drogi życiowej i budowania planów życiowych;
              • umiejętności realizowania przyjętych planów i pokonywania trudności;
              • umiejętności samodzielnego uczenia się;
              • samoakceptacji i poczucia własnej wartości;
              • otwartości i życzliwości dla innych oraz wzrostu poziomu zaufania;
              • odwagi w formułowaniu i głoszeniu własnych poglądów;
              • umiejętności twórczego samodzielnego myślenia;
              • tolerancji (akceptacji dla innych zachowań i poglądów);
              • poszanowania dla pracy innych;
              • umiejętności zgodnej współpracy (pracy w grupie);
              • wrażliwości na losy innych i odpowiedzialności z tym związanej.
              1. U nauczyciela- tutora rozwój umiejętności:
              • życia w postawie dialogu z zachowaniem szacunku dla człowieczeństwa każdej osoby, oraz zmiany podstawy autorytetu nauczyciela, tj. rezygnacji z autorytetu „nadanego”, wynikającego z pełnionej funkcji, na rzecz autorytetu osobowości;
              • nawiązywania i budowania dobrych relacji międzyludzkich;
              • porozumiewania się bez przemocy;
              • tworzenia strategii (planów) dalekich i bliskich;
              • elastyczności w realizacji planów;
              • poszukiwania rozwiązań w oparciu o analizę przyczyn i skutków;
              • rozwijania postawy współodczuwania;
              • zachowania własnej autentyczności w profesjonalnym realizowaniu zadań;
              • bycia konsekwentnym z zachowaniem elastyczności w sytuacjach, które tego wymagają;
              • dostosowywania wymagań do możliwości ucznia;
              • oddawania inicjatywy, (podejmowanie decyzji) i odpowiedzialności w ręce podopiecznego;
              • nierygorystycznej systematyczności;
              • wrażliwości na istnienie granic i umiejętności ich stawiania;
              • pełnienia funkcji rzecznika praw podopiecznego w szkole;
              • wyznaczania odpowiednich granic swojej odpowiedzialności za podopiecznego.
              1. U rodziców:
              • zwiększenie zaufania do nauczycieli i szkoły,
              • zwiększenie gotowości do współpracy w obszarze spełniania opieki nad dzieckiem,
              • zwiększenie zaangażowania rodziców w życie szkoły,
              • zwiększenie umiejętności pedagogicznych.
              1. Organizacja innowacji
              1. Przewiduje się ścieżkę realizacji tutoringu wychowawczo-rozwojowego, polegającą na utworzeniu przez koordynatora innowacji, p. Karolinę Matracką grupy uczniów, z którymi będzie prowadził tutoring szkolny.
              2. Do zadań koordynatora – tutora należy:
              • praca indywidualna z uczniami i rodzicami (3 uczniów),
              • podejmowanie tematów związanych z obowiązkowością i zachowaniami ucznia,
              • prowadzenie dokumentacji tutorskiej.
              1. Do zadań tutora w odniesieniu do konkretnego ucznia należy:
              • ułożenie z uczniem planu pracy na semestr w formie spisanej umowy (kontraktu);
              • monitorowanie postępów i sytuacji ucznia w ciągu semestru;
              • cotygodniowe spotkania z uczniem (w tym jedno w miesiącu co najmniej 30-40 minutowe);
              • podsumowanie wraz z uczniem wykonania przez niego planu pracy na koniec semestru (roku), z zainspirowaniem ucznia do autorefleksji;
              • prowadzenie dokumentacji tutorskiej (kontrakty tutorskie, notatki ze spotkań);
              • sprawozdanie i autorefleksja tutora na koniec semestru;
              • indywidualne   spotkania z rodzicami (opiekunami) w obecności swoich podopiecznych (co najmniej 2 razy w ciągu roku);
              • w razie potrzeb spotkania z tutorem-konsultantem
              1. Tutor po konsultacji z wychowawcami klas, wybiera 3 uczniów (podopiecznych), z którymi będzie realizował innowację. Wybrani uczniowie mogą zrezygnować z uczestniczenia w zajęciach przewidzianych innowacją. Jeżeli uczeń zrezygnuje, na jego miejsce tutor wybiera innego ucznia.
              2. Czas indywidualnej, bezpośredniej pracy z uczniem wynosić będzie w uśrednieniu 1 godzinę w miesiącu.
              3. Współpraca tutora z uczniem ma charakter poufny i funkcjonuje tylko w relacji tutor – uczeń – rodzice.

              Zasada poufności nie obowiązuje nauczyciela – tutora w przypadkach, gdy uczeń (podopieczny) wszedł w konflikt z prawem lub podejmuje działania ryzykowne, zagrażające zdrowiu lub życiu. Zadaniem nauczyciela – tutora jest przede wszystkim motywowanie, udzielanie wsparcia oraz budowanie umiejętności interpersonalnych i społecznych podopiecznego. Tutor nie podejmuje się zadań psychologa lub psychoterapeuty.

              1. Innowacja przewidziana jest na okres trzech lat, co jest uzasadnione możliwością obserwacji procesów zachodzących w trakcie jej trwania.
              1. Zakładane efekty działalności innowacyjnej
              • zwiększenie poczucia bezpieczeństwa w szkole;
              • zmniejszenie zachowań ryzykownych;
              • rozpoznanie przez uczniów uzdolnień i predyspozycji, co owocuje dobrym zaplanowaniem dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej;
              • dobre relacje między wszystkimi podmiotami w szkole.

               

              Opracowanie

              mgr Karolina Matracka

          • 04.12.2020
            • Projekt: „Ukryte dziedzictwo. Co kryje polska ziemia?”

              Dzień Pustej Klasy 2023

              Klasy 4 w ramach Ogólnopolskiego Programu „Patriotyzm Jutra” zrealizowały projekt: „Ukryte dziedzictwo. Co kryje polska ziemia?”. Celem projektu było przekazanie uczniom wiedzy o tym czym jest archeologia i na czym polega praca archeologa ze szczególnym uwzględnieniem odkryć dokonywanych w Polsce oraz dlaczego należy chronić dziedzictwo kulturowe ukryte pod ziemią. Uczniowie na zajęciach obejrzeli film, dowiedzieli się co to jest zabytek archeologiczny, jakich informacji dostarczają nam przedmioty odkryte przez archeologów. Każdy z uczniów naśladując archeologa dokonał inwentaryzacji swojego zabytku. Uczniowie uświadomili sobie jak istotnym elementem wiedzy o przeszłości jest archeologia i badania archeologiczne.

              Opr. A. Kłosińska

              Więcej zdjęć:

               

          • 26.11.2020
            • Projekt „Kierunek bezpieczeństwo”

              Dzień Pustej Klasy 2023

              Klasa 1a bierze udział w kilku polskich i  międzynarodowych projektach  eTwinning.  Jednym z nich jest projekt „Kierunek bezpieczeństwo”, w którym uczestniczy 28 nauczycieli z całej Polski wraz ze swoimi klasami.

               Projekt skierowany dla klas 1-3 szkoły podstawowej. Zakłada podniesienie świadomości w zakresie bezpieczeństwa w drodze do szkoły, ze szkoły do domu oraz w szkole. Realizowany jest  w pierwszych miesiącach nauki szkolnej. Realizacja tematyki odbywa się  w obrębie wszystkich obszarów edukacji poprzez rozmaite aktywności uczniów.  Projekt jest zgodny z podstawą programową. Celem projektu jest:  zapoznanie uczniów z zasadami ruchu drogowego; zapoznanie z zasadami bezpiecznych zabaw w szkole i na podwórku szkolnym;  uświadomienie dzieci w zakresie niebezpieczeństw, na jakie są one narażone w drodze do szkoły i ze szkoły do domu oraz w szkole; wypracowanie we współpracy kodeksu bezpiecznego zachowania się na ulicy i w szkole; zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa w Internecie; budowanie wzajemnych relacji w klasie; poznanie i korzystanie z różnych narzędzi TIK.

              Projekt realizowany był od września i powoli następuje jego podsumowanie. Uczniowie w czasie realizacji projektu wykonywali szereg działań dotyczących bezpieczeństwa. Poznawali znaki drogowe, tworzyli własny kodeks klasy, nagrywali filmiki z „mówiącym znakiem”, grali w gry interaktywne w domu i w szkole. Wymieniali się korespondencją z zaprzyjaźnioną szkołą w Bolesławcu. Brali udział w spotkaniach online.

              Opr. Beata Kubińska

Powered by aSc EduPage