• Warsztaty profilaktyczne w klasach I-III

• 11.03.2024 11:10
        • W dniach 7-8 marca odbyły się warsztaty dla uczniów klas I - III dotyczące profilaktyki uzależnień od substancji psychoaktywnych oraz profilaktyki zachowań ryzykownych, zagrożeń w sieci, cyberprzemocy.

• Podczas warsztatów „Beztroskie zwierzątka” skierowanych do uczniów klas I zostały przybliżone podstawowe informacje na temat środków uzależniających oraz substancji psychoaktywnych w powiązaniu z korzystaniem z internetu i zagrożeń związanych z nadmiernym zaufaniem i beztroską w korzystaniu z mediów. Warsztaty „Cukierki”, które odbywały się w II klasach oparte były na bajce profilaktycznej Agnieszki Grzelak „Cukierki”. Celami było rozwijanie u dzieci samodzielnego i twórczego myślenia, wzmacnianie pozytywnego obrazu samego siebie i samooceny, nauka współpracy jako formy zapobiegającej zachowaniom agresywnym, kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi oraz nauka postaw asertywnych względem osób nieznajomych. Natomiast uczniowie klas III wzięli udział w warsztatach pn. „Owieczki i wilki”. Program ma charakter uprzedzający, kładący szczególny nacisk na treści związane z bezpieczeństwem dzieci jako użytkowników internetu w kontekście zagrożenia związanego z rozpowszechnianiem treści propagujących używanie substancji psychoaktywnych, przedstawiających nieprawdziwe informacje na temat zażywania narkotyków, dopalaczy. Jego zadaniem jest zapobieganie kontaktom dzieci ze środkami odurzającymi oraz niebezpiecznemu i nieodpowiedzialnemu zachowaniu w trakcie korzystania z telefonów komórkowych, komputerów i internetu. A także uczulenie ich na nawiązywanie kontaktów z osobami nieznajomymi, zarówno w świecie rzeczywistym jak i za pośrednictwem mediów. Program prowadzony był w oparciu o wybrane tematycznie kreskówki z serii „Owce w Sieci” odwołujące się do klasycznej opowieści o walce dobra ze złem i odzwierciedlające współczesną kulturę dziecięcą i młodzieżową, obecny styl życia.

Warsztaty przeprowadzili przedstawiciele Centrum Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień PROFIL w Płocku dzięki dofinansowaniu z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Bodzanowie.