Od spaceru bulwarem nadwiślańskim szóstoklasiści rozpoczęli integracyjny wyjazd do Płocka z racji Dnia Dziecka. Sprzyjająca pogoda zachęcała do pokonania ponad 200 schodów, by po raz kolejny móc podziwiać z różnej perspektywy molo, amfiteatr, katedrę, ratusz.
O godzinie 10:30 zameldowaliśmy się w Muzeum Mazowieckim, by móc uczestniczyć w zajęciach przygotowanych w ramach programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu”.
Uczniowie podzieleni na dwie grupy poznali ekspozycję secesji oraz X wieków Płocka, ale nie tylko jako słuchacze, lecz również poszukiwacze. Zabawa w podchody muzealne polegała na wzorowym wsłuchiwaniu się w słowa pani kustoszki i rozwiązywaniu zagadek detektywistycznych polegających na odnalezieniu na omawianej przestrzeni konkretnego eksponatu, rekwizytu. Znalezienie wśród ogromu prezentowanych przedmiotów konkretnej monety, kotka czy mewy, nie było łatwym zadaniem, jednak nasi wychowankowie zdali wzorowo egzamin na detektywa muzealnego, prezentując przy tym dużą wiedzę historyczną. Zaproponowana forma zwiedzania muzeum zasługuje na uznanie, gdyż angażuje młodych ludzi do czynnego i świadomego uczestnictwa w kulturze.
Kolejnym punktem wyjazdu było przedstawienie teatralne w kinie „Przedwiośnie” przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza. „Świat fantasy” to adaptacja znanego utworu J.R.R. Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Uczniowie mogli ponownie przeżyć przygody Bilbo Bagginsa, na podstawie których reżyser próbował udowodnić widowni, że i dzisiaj, w każdym z nas, nawet tym najmniejszym, może drzemać coś z prawdziwego herosa. Na uwagę zasługują niewątpliwie kostiumy. Gollum, smok, pająk czy Gandalf byli tak niesamowicie ucharakteryzowani, że z wielu piersi wyrwał się okrzyk zachwytu.
To była wspaniała wycieczka. Przyświecał jej jak zawsze charakter edukacyjny, ale również integracyjny. Dzień spędzony bez telefonu przyczynił się do nawiązania wielu nowych znajomości, a nawet przyjaźni.