Zgodnie z ideą Narodowego Czytania, jaką jest popularyzacja polskiej literatury i integracja oraz edukacja społeczeństwa małych ojczyzn, w piątek i w sobotę - 6 i 7 września- zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej naszej szkoły, by wspólnie przeanalizować jedno z najważniejszych polskich dzieł – "Kordiana" Juliusza Słowackiego.
Prezydent Polski w liście do rodaków podkreślił, iż: „To dramat, który zagłębia się w polską duszę i polskość, odkrywając zarazem uniwersalną prawdę o świecie. Poeta nakreślił w nim sugestywną wizję historii, w której dobro walczy ze złem, a prawda z kłamstwem, ale na pierwszym planie umieścił polskiego patriotę – z jego tęsknotą za wolną i suwerenną ojczyzną, wyzwoloną spod rosyjskiego jarzma. Dziś trudno w pełni zrozumieć nastroje Polaków pod zaborami bez znajomości tego utworu. Dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski”.
Swoim zaangażowaniem w akcję czy też uczestnictwem jako słuchacze, daliśmy dowód swego patriotyzmu, pokazaliśmy ową „gotowość do czynu”.