Śladami jeża - spotkanie uczniów klas pierwszych
10 listopada obchodzony był Światowy Dzień Jeża. Z tej okazji 13 listopada uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu pt."Śladami jeża". Spotkanie było okazją do głębszego poznania życia tego zwierzątka, które ma ogromne znaczenie w świecie naszej przyrody. Na kanwie zabaw i treści literackich uczniowie wykazali się wiedzą przyrodniczą i poszerzali zainteresowania światem zwierzęcym. Ważnym punktem było zwrócenie uwagi na pożyteczny tryb życia jeży. Spotkanie było okazją do wielu przemyśleń i rozwiązań dotyczących ochrony tego zwierzątka i wyrabiania pozytywnego stosunku do świata przyrody.
Szkolny Konkurs Ekologiczno - Wędkarski
07 listopada 2023 r. kolejny raz w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Ekologiczno – Wędkarski. Organizatorem wydarzenia było szkolne Koło LOP w Szkole Podstawowej w Bodzanowie oraz Koło PZW nr 103 w Bodzanowie.
Wycieczka klas czwartych do Płocka
16 listopada uczniowie klas czwartych wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w wycieczce do Płocka. Pierwszym punktem był seans w NoveKino Przedwiośnie. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy film „Sposób na ducha”. Jest to inspirowana opowiadaniem „Duch z Canterville” Oscara Wilde’a animacja pełna humoru oraz literackich nawiązań. To nawiedzona komedia o duchu, który nie umie wystraszyć nieproszonych gości, ale za to jest w stanie zdjąć z siebie dawną klątwę. Film opowiada o nietypowej przyjaźni i odrzuceniu uprzedzeń. Relacja głównych bohaterów pokazuje, że nić porozumienia można nawiązać z każdym. Otwartość dziewczyny sprawia, że duch zmienia się na lepsze i po raz pierwszy od czasu śmierci, zaczyna komuś ufać. Znacznie milej żyć, kiedy dąży się do zgody, nie do kolejnych podziałów. Z wielkim zaciekawieniem wszyscy obejrzeliśmy film, który ukazał także jak odrzucenie, brak akceptacji i osam
Przerwa na czytanie
Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. „Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom. Celem akcji była promocja czytelnictwa oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książki w każdej sytuacji i każdym miejscu. W akcję zaangażowali się wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami i pracownikami administracji. Każdy czytał fragmenty swoich ulubionych książek przyniesionych z domu jak również wypożyczonych z biblioteki szkolnej.
Spotkanie z bajką.
Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat. Wzruszają, bawią i przekazują prawdy życiowe. 5 listopada na całym świecie obchodzony był Światowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji uczniowie klas I-III przybyli do szkoły przebrani w piękne, bajkowe stroje. W klasach pierwszych odbyło się „Spotkanie z bajką”, które obfitowało w liczne zabawy. Dzieci rozwiązywały również zagadki, rozpoznawały bajki po rekwizytach lub ukrytych obrazkach. Celem spotkania było utrwalenie dziecięcej wiedzy na temat znanych i lubianych bajek. Ten dzień przypomniał nam, jak niezwykłą wartość mają bajki. To był dzień pełen wrażeń i niekończącej się radości.
Pokaz historyczny - Powstanie styczniowe
Naszą szkołę odwiedziła Grupa Artystyczna „Rekonstrukto”, która zaprezentowała zebranym przedszkolakom i uczniom klas 1 -8 pokaz historyczny po tytułem "Powstanie styczniowe", przypominając o przypadającej w tym roku 160. rocznicy wybuchu powstania. Dzieci miały okazję usłyszeć o rozbiorach Rzeczypospolitej i dążeniach Polaków do odzyskania niepodległości. Opowieściom o bohaterskiej walce o wolność, honor i ojczyznę towarzyszyła prezentacja kolekcji strojów oraz broni białej i palnej używanej podczas powstań. Uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w spektaklu: wcielali się w role kosynierów i zesłańców na Sybir, ćwiczyli musztrę i strzelali z muszkietów. Wykazali się także dużą wiedzą na temat powstania. Była to dla wszystkich bardzo ciekawa lekcja historii.
Gminny Turniej Unihokeja w Nowym Miszewie
14 listopada reprezentacje naszej szkoły wzięły udział w Gminnym Turnieju Unihokeja, który odbył się na hali sportowej w Nowym Miszewie. Były to eliminacje do rozgrywek rejonowych. W obu kategoriach tym razem nie udało nam się wywalczyć awansu. Jednak była to dla nas cenna lekcja i dzięki tej rywalizacji nabraliśmy doświadczenia do dalszego rozwoju. Zespołom z Nowego Miszewa gratulujemy wygranej i życzymy powodzenia na dalszych etapach turnieju.
Akcja „Kartka dla Rodaka”
W ramach tegorocznych działań kształtujących postawy patriotyczne wśród uczniów, uczniowie klasy 4b przystąpili do ogólnopolskiej akcji „Kartka dla Rodaka” organizowanej przez Fundację dla Rodaka z Olsztyna. Uczniowie z wielką starannością przygotowali piękne podarunki. Prezentowały one między innymi: aniołki, świąteczne choinki, bałwanki czy dzwoneczki. Ponadto dzieci dołączyły świąteczne życzenia. Kraje, do których trafią pocztówki, to: Kazachstan, Obwód Kaliningradzki, Czarnogóra, Litwa, Białoruś, Ukraina, Czechy, Belgia, Kanada, Łotwa, Armenia, Gruzja, Estonia, Mołdawia, Nowa Zelandia, Bośnia i Hercegowina, Węgry, Wielka Brytania, Chorwacja, Macedonia i Włochy. Mamy nadzieję, że wykonane przez uczniów kartki przysporzą Rodakom przebywającym z dala od ojczyzny wielu wzruszeń i będą miłą pamiątką z ojczyzny
II Międzyszkolny Konkurs Patriotyczny ''Dla Ciebie - Ojczyzno...''
Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych w naszym kraju i wspaniały moment do uczczenia 105 już rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
105. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę
Jak co roku, uroczyście obchodziliśmy Święto Odzyskania Niepodległości. 10 listopada cała społeczność szkolna ubrana w odświętne galowe stroje zebrała się w sali gimnastycznej naszej szkoły na akademii szkolnej przygotowanej przez uczniów klas VI a, VI b oraz dwóch uczennic z klasy VII a.
Tym razem w nieco inny, taneczno – teatralny sposób młodzi aktorzy i tancerze przedstawili trudne losy naszej ojczyzny. Występowi artystycznemu towarzyszył piękny śpiew chóru szkolnego. Całość wzbudziła zachwyt publiczności i występujący otrzymali gromkie brawa i słowa uznania.
11 listopada - fragment akademii szkolnej
W wyjątkowy sposób nasza społeczność szkolna uczciła 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademię szkolną przygotowali uczniowie klasy VI a, VI b oraz tańczące solistki z klasy VII a. Przedstawiamy fragment uroczystości.
XXVII Jesienne Biegi Przełajowe w Podgórzu.
7 listopada 42 osobowa reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w XXVII Jesiennych Biegach Przełajowych w Podgórzu. Uczniowie startowali w różnych kategoriach wiekowych. Wszyscy spisali się na medal i każdy dał z siebie wszystko, a na wyróżnienie zasługują:
Wycieczka wolontariuszy
Dnia 8 listopada wolontariusze z naszej szkoły udali się do parku wodnego ,,Suntago". Od godziny 11 zaczęliśmy naszą zabawę w tym miejscu. Bawiliśmy się i integrowaliśmy. Mieliśmy do dyspozycji wiele basenów oraz zjeżdżalni. Na obiad zjedliśmy pyszną zupę i frytki z kurczakiem. Po basenach i innych atrakcjach udaliśmy się w stronę domu. Po drodze wstąpiliśmy do McDonald. Wycieczkę uważamy za udaną. Dziękujemy Paniom Mirosławie Żaglewskiej, Magdalenie Strzeszewskiej i Aleksandrze Warzyńskiej z GOPS i Centrum Wolontariatu w Bodzanowie za zorganizowanie tego wspaniałego wyjazdu.
Święto Dyni „Pumpkin Party”
We wtorek 31 października z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, w naszej szkole został zorganizowany bal z okazji Święta Dyni „Pumpkin Party”.
Uczniowie z klas 3a, 3b, 4a, 4b oraz 5a wraz z wychowawcami czynnie włączyli się w przygotowanie imprezy, przygotowując wcześniej dekoracje.
Klasy wzięły ponadto udział w konkursie na przygotowanie najciekawszego plakatu związanego z tematem balu, które także stanowiły piękną dekorację sali gimnastycznej. Chętni uczniowie natomiast mogli wziąć udział w konkursie na najpiękniejszy lampion z dyni. Rozstrzygnięcie obu konkursów nastąpiło w dniu Pumpkin Party.
Dary dla schroniska trafiły na miejsce
8 listopada wszystkie zebrane w naszej szkole dary dla zwierzaków ze schroniska w Płocku, zostały dostarczone na miejsce. Cieszymy się, że możemy pomagać i dziękujemy wszystkim naszym uczniom, którzy włączyli się w akcję.
6
Laboratoria Przyszłości - długopisy 3D
Uczniowie klasy 7a w ramach realizowanej innowacji pedagogicznej "Cyfrowe eksperymenty" na zajęciach koła informatycznego poznali sposób działania długopisów 3D, które pojawiły się w naszej szkole w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Długopisy 3D to sprzęt, który rozwija kreatywność, wyobraźnię przestrzenną i sprawność manualną.
„Groby niczyje”
26 października wolontariusze naszej szkoły w ramach współpracy z Centrum Wolontariatu w Bodzanowie, wzięli udział w akcji „Groby niczyje”. Akcja prowadzona jest już od 2016 r. i polega na sprzątaniu, czyszczeniu grobów podopiecznych GOPS-u. W związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych uczniowie uporządkowali cztery zaniedbane pomniki. Wolontariusze nie zapomnieli także o grobach nauczycieli. Jak co roku posprzątali także grób Patrona Szkoły i Pomnik 13-tu Straconych w czasie wojny mieszkańców Bodzanowa i okolic.
„Jesień nad Mołtawą” - konkurs szkolny
30 października, w świetlicy szkolnej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Jesień nad Mołtawą”, zorganizowanego przez PZW Koło 103 Bodzanów, Samorząd Uczniowski oraz świetlicę szkolną. Wpłynęło do nas 27 prac, których tematem była nasza rzeka Mołtawa w jesiennej odsłonie. Wybranie laureatów było bardzo trudne, gdyż prace były naprawdę piękne. Jednak po długiej naradzie jury ustaliło następujące wyniki:
Let's celebrate special days - Halloween
W ramach prowadzonej innowacji pedagogicznej "Let's celebrate special day" na zajęciach języka angielskiego została przeprowadzona lekcja tematyczna o Halloween. Uczniowie klasy 7a w tym dniu spędzili czas w sposób inny, niż zazwyczaj. Przy pomocy gry interaktywnej Escape Room, rozwiązywaliśmy różne zagadki poruszając się w ten sposób po pokojach nawiedzonego domu i szukając ukrytych kodów. Następnie zagraliśmy w grę "Take a riddle" i odgadywaliśmy angielskie zagadki, których rozwiązaniem były słówka związane z Halloween. Oczywiście nie zabrakło również strrrrasznych strojów, bez których ta lekcja nie mogła się odbyć. Oprócz mile spędzonego czasu, uczniowie mieli również okazje poszerzyć swoje słownictwo, jak również poćwiczyć komunikację i czytanie w języku angielskim.
Z wizytą w Żelazowej Woli
"Posługujemy się dźwiękami, żeby tworzyć muzykę, tak jak posługujemy się słowami, żeby tworzyć język" - Fryderyk Chopin.
24 września uczniowie klas IIIa i IIIb udali się do Żelazowej Woli, aby odwiedzić Dom Urodzenia Fryderyka Chopina – muzeum biograficzne poświęcone jednemu z najwybitniejszych polskich kompozytorów, w skład którego wchodzą oficyna oraz 7-hektarowy park krajobrazowy nad rzeką Utratą. Piękna, jesienna pogoda sprzyjała wspaniałym spacerom po parku, podczas których zwróciliśmy uwagę na różnorodność rzadkich gatunków drzew i krzewów. Uczniowie obu klas, podzieleni na grupy wzięli udział w niezwykłej lekcji muzealnej pt. "Mali kompozytorzy", gdzie nie tylko mogli zwiedzić dom, w którym urodził się Chopin i dowiedzieć się wielu ciekawostek z jego życia, ale także, w sali edukacyjnej zamienić się w kompozytorów i stworzyć swoją muzykę! To było niezwykłe doświadczenie móc usły