Konkursy przedmiotowe dla uczniów klas trzecich
Maj to miesiąc obfitujący w różnorodne wydarzenia, akcje, a także konkursy przedmiotowe. Grupa uczniów klas III reprezentowała naszą szkołę w następujących konkursach: Krzysztof Bratkowski i Adam Koper w Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym dla uczniów klas III organizowanym przez Szkołę Podstawową im. W. H. Gawareckiego w Małej Wsi oraz Adam Bratkowski, Julia Lewandowska oraz Szymon Kałwa w Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym Mistrz Ortografii 2024 organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Małego Powstańca w Święcieńcu.
"Mistrzowie małego kina emocji" w naszej szkole
Dobiegła końca IV edycja projektu edukacyjnego Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Płocku - "eMOCje w twórczości", która w roku szkolnym 2023/2024 przebiegała pod hasłem -"Mistrzowie małego kina emocji". W projekcie wzięli udział uczniowie klas 3a oraz 3b wraz ze swoimi wychowawczyniami - p. Sylwią Szelągowską i p. Sylwią Krawiec.
XIX Powiatowy Turniej sportowy „W małym ciele wielki duch” – ZPO Nowe Miszewo
28 maja 2024 r. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Powiatowym Turnieju Sportowym zorganizowanym w Szkole Podstawowej w Nowym Miszewie. Była to już XIX edycja wydarzenia, które w tak pozytywny sposób promuje aktywność fizyczną wśród najmłodszego pokolenia mieszkańców Powiatu Płockiego.
Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy Mole 2024
Czytanie to nasza pasja!
W poniedziałek 27.05.2024r. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym Mole 2024 organizowanym przez Szkołę Podstawową im. W. H. Gawareckiego w Małej Wsi. Czwartoklasiści musieli wykazać się znajomością takich baśni Charlesa Perraulta jak: „Śpiąca Królewna”, „Czerwony Kapturek”, „Kot w butach”. Poziom zadań był naprawdę wysoki, tymczasem nasze uczennice rozwiązały test rewelacyjnie.
Wycieczka Gdańsk – Gdynia klas Va, VI a i VI b
21 i 22 maja wybraliśmy się nad polskie morze na wycieczkę krajoznawczo – turystyczną. Pierwszego dnia zwiedzanie rozpoczęliśmy od Westerplatte, a następnie udaliśmy się na gdańską starówkę, gdzie mieliśmy okazję pospacerować po jej urokliwych uliczkach. Oczywiście odwiedziliśmy fontannę Neptuna, Złotą Bramę i zwiedziliśmy Bazylikę Mariacką. Kolejnym punktem programu był wjazd na taras widokowy Olivia Star, z którego mogliśmy podziwiać panoramę miasta oraz piękny Bałtyk. Gdy dotarliśmy do hotelu, zjedliśmy obiad, przebraliśmy się i wieczór spędziliśmy korzystając z atrakcji wodnych: basenu rekreacyjnego a także sauny.
Wycieczka klas młodszych do Frajdalandii
23 maja uczniowie klasy I a, I b oraz II b wybrali się na wycieczkę do Frajdalandii w Budach Iłowskich. Na dzieci czekało tu wiele atrakcji: park linowy, atrakcje dmuchane, labirynt, tunel kreta, strzelanie z łuku. Szczególnie ciekawym punktem programu zabaw na świeżym powietrzu były zajęcia edukacyjne na temat zwierząt oraz mini ZOO, w czasie których uczniowie poznali życie zwierząt takich jak: wielbłądy, alpaki, owieczki oraz mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z tymi zwierzętami poprzez dokarmianie ich. Wiele radości dostarczyły dzieciom również pokazy sokolnicze. Uczniowie z ciekawością obserwowali pokaz lotu sowy i orła oraz anatomię tych zwierząt. Najbardziej podobały się dzieciom zabawy w parku linowym oraz atrakcje dmuchane.
Tydzień Bibliotek
Tegoroczny Tydzień Bibliotek, który obchodziliśmy od 8 do 15 maja odbywał się pod hasłem „Biblioteka- miejsce na czasie”. Ta ogólnopolska akcja ma na celu promowanie czytelnictwa, biblioteki i bibliotekarzy. W naszej bibliotece również zorganizowaliśmy ciekawe atrakcje, w które czytelnicy chętnie się włączyli. Przygotowaliśmy ciekawe gazetki informacyjne, zagadki, rebusy, krzyżówki. Uczniowie mogli wyrazić swoją sympatię dla biblioteki zapisując na tablicy przed biblioteką „Za co lubią swoją bibliotekę”. Można było również wypożyczyć nowości książkowe a klasa 2b miała możliwość uczestniczyć w warsztatach, na których tworzyli „kolorowe zakładki do książek”. Dziękuję wszystkim którzy razem z biblioteką obchodzili jej święto.
Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
W dniach 16-17 maj uczniowie klas czwartych i siódmych uczestniczyli w wycieczce szkolnej w Góry Świętokrzyskie. W ramach wyjazdu odwiedziliśmy stolicę tego regionu - Kielce, zwiedziliśmy starówkę miasta - Kościół Katedralny, Pałac Biskupów Krakowskich z ogrodem włoskim, odbyliśmy spacer po Kadzielni - Rezerwacie Przyrody Nieożywionej oraz co najważniejsze - zdobyliśmy szczyt Łysej Góry - Święty Krzyż - gdzie zwiedziliśmy Muzeum Misyjne Oblatów. Przez cały czas towarzyszyła nam Pani Przewodnik, dzięki której dowiedzieliśmy wielu ciekawych rzeczy.
Rozwiązanie konkursu MOJE MAZOWSZE III EDYCJA "Przydrożne kapliczki i krzyże na Mazowszu"
22 marca 2024 r. w Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie, odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu "MOJE MAZOWSZE" III EDYCJA KONKURSU HISTORYCZNEGO PLASTYCZNO-LITERACKIEGO „Przydrożne kapliczki i krzyże na Mazowszu".
Cyfrowe eksperymenty - obróbka fotografii
Uczniowie klasy 7a w ramach realizowanej innowacji pedagogicznej "Cyfrowe eksperymenty" na zajęciach koła informatycznego mieli możliwość wykonania autorskich zdjęć pt. "Fotografia przyrodnicza". Następnie ich zadaniem było według własnego pomysłu zadbanie o zdjęcia, wyretuszowanie ich, korzystanie z różnych technik obróbki przy możliwościach programów graficznych. A oto efekty ich pracy... :)
Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja w naszej szkole
Święto Narodowe 3 Maja obchodzimy w rocznicę uchwalenia przez Sejm Wielki wiekopomnego aktu prawnego – Konstytucji 3 Maja. 233 lata temu, w Zamku Królewskim w Warszawie, przyjęto pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie i drugą na świecie. Również w naszej szkole, jak corocznie, bardzo uroczyście upamiętniliśmy ten ważny dla naszej Ojczyzny dzień. Klasy 3a i 3b przygotowały dla całej społeczności akademię szkolną, w której przypomniały i przybliżyły wydarzenia historyczne towarzyszące uchwaleniu Konstytucji 3 Maja, a wszyscy uczniowie założyli stroje galowe z przypiętymi kotylionami. Tego pięknego, słonecznego dnia "Witaj, majowa jutrzenko", wyśpiewana przez chór, brzmiała w murach naszej szkoły donośnie i radośnie.
Wycieczka klas trzecich do Warszawy
W piątek (26 kwietnia) uczniowie klas trzecich pojechali na całodniową wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem wyjazdu było Centrum Nauki Kopernik. Wyjątkowość tego miejsca poczuliśmy już po przekroczeniu progu „muzeum nauki” – ogromna przestrzeń, brak ścieżek, gablot, czy przewodnika tylko utwierdziła nas w przekonaniu, że jesteśmy w miejscu, gdzie nauka, zadawanie pytań i samodzielne poszukiwanie odpowiedzi jest najważniejsze. Wielu eksponatów mogliśmy dotknąć, na niektóre siadaliśmy, kręciliśmy, przewracaliśmy, unosiliśmy, a robotom mogliśmy spojrzeć prosto w ich łudząco ludzkie oczy. Niesamowite było też to, że sami mogliśmy ustalać reguły i zwiedzać „Kopernika” tak, jak nam się podobało – zależało to tylko od nas! Kierowani ciekawością i chęcią poznawania świata zgłębialiśmy tajniki fizyki czy chemii.
Operacja Czysta Rzeka
26 kwietnia całą społecznością szkolną włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji Operacja Czyta Rzeka. Ma ona na celu sprzątanie rzek i ich linii brzegowej oraz okolicy. Wszyscy wspólnie wybraliśmy się, aby zadbać o czystość naszego pobliskiego terenu. Dziękujemy za zaproszenie do udziału w istotnej lekcji poszanowania środowiska.
Warsztaty profilaktyczne w kl. VII i VIII - "Uzależnienia behawioralne"
25 kwietnia w ramach realizacji Projektu "ZALOGOWANI" w klasach siódmych i ósmych odbyły się warsztaty profilaktyczne z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom behawioralnym. Spotkania zostały przeprowadzone przez specjalistkę z zespołu Fundacji NA TEMAT - Pracownia Profilaktyki i Terapii Uzależnień.
Międzygminny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych
W dniu 24 kwietnia 2024r. w naszej szkole odbył się Międzygminny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. Swój udział zgłosiły drużyny z sześciu szkół. Zadaniem uczestników było wykazanie się wiedzą na temat krajów anglojęzycznych (Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii), ich tradycji, kultury, geografii i najważniejszych faktów historycznych. Po ciężkich zmaganiach uczniów, oraz dogrywce między dwoma szkołami, jury ogłosiło następujące wyniki konkursu:
Rozgrywki piłka nożna - etap gminny i rejonowy
Kwiecień to miesiąc corocznie zapowiadający wznowienie międzyszkolnej rywalizacji sportowej. Również w tym roku, nasi uczniowie przystąpili do współzawodnictwa na etapie gminnym w piłce nożnej. Rozgrywki odbyły się w Szkole Podstawowej w Nowym Miszewie.
Naszym drużynom, zarówno w kategorii dzieci (klasy 4-6) oraz młodzież (klasy 7-8), udało się pokonać rywali i awansować do rozgrywek rejonowych.
Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny im. Anny Gawlik w Małej Wsi
W piątek (19 kwietnia) dwóch uczniów klas trzecich wzięło udział w Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym im. Anny Gawlik w Małej Wsi.
Projekt edukacyjny „Zabawa sztuką”
W roku szkolnym 2023/ 2024 klasa 7a brała udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Zabawa Sztuką”, którego organizatorem jest pani Dagmara Drabik z Przedszkola nr 9 „Pod Sosenką” w Siemianowicach Śląskich. Projekt bazuje na przekonaniach Friedricha Froebla, według którego jednym z podstawowych założeń pedagogiki jest zabawa. Uczniowie zrealizowali 5 zadań, które rozbudziły w nich kreatywność i zainteresowanie sztuką oraz zachęciły do eksperymentów i realizacji własnych pomysłów.
Akcja Żonkile 2024
Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do akcji „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Celem akcji jest nie tylko upamiętnienie rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, ale także kształtowanie empatii, wrażliwości i refleksji oraz podejmowanie w rozmowach trudnych tematów i zaciekawienie wiedzą historyczną. Uczniowie na zajęciach mieli możliwość rozpoznawać i nazywać emocje, które są częścią naszego życia. Zapoznali się z animacją „Było – nie ma – jest”, a następnie poprzez pracę w grupach zastanawiali się nad doznawaniem tęsknoty i smutku w naszym życiu oraz poszerzali wiedzę na temat kultury żydowskiej. Dzięki zajęciom uczestnicy mieli okazję także zbliżyć się do historii i zrozumieć znaczenie pamięci dla zachowania tożsamości narodowej oraz budowania społeczeństwa opartego na wartościach takich jak pamięć, solidarność i szacunek dla innych.
Spotkanie przedstawiciela Komendy Miejskiej Policji w Płocku z rodzicami
22 kwietnia odbyły się spotkania przedstawiciela Komendy Miejskiej Policji w Płocku, p. Marleny Szymczak z rodzicami klas I-VIII, dotyczące cyberprzemocy, nadużywania korzystania z urzadzeń elektronicznych, przemocy wobec dzieci, odpowiedzialności karnej nieletnich oraz standardów ochrony małoletnic